Unilever***8217;den Coca Cola***8217;ya, Philip Morris***8217;den DHL***8217;e kadar birçok dünya devinin üst yönetiminde Türkler yer alıyor. Markalar krizleri başarıyla atlatan Türkler için birbiriyle yarışıyor.

Türk yöneticiler dünyanın önde gelen şirketlerinin gözdesi oldu. Kriz ortamında yetişerek tüm zorlukların üstesinden gelmeyi başaran Türk yöneticiler, dünyanın önemli şirketlerinin üst düzey yönetimine transfer oluyor.

Dev firmalara transfer olan Türk yöneticilerin sayısı her gün artarken, bunların son temsilcisi Coca Cola***8217;nın ikinci adamı haline gelen Muhtar Kent oldu. Coca Cola yönetiminde bulunan bir diğer kilit isim de Cem Kozlu***8217;ydu. Kozlu, Orta Avrupa ve Orta Asya Bölgesi***8217;nin sorumluluğu görevinden emekli oldu. Coca Cola***8217;da, Muhtar Kent***8217;in (soldaki fotoğraf) yanı sıra Ahmet Bozer Avrasya***8217;da Grup Başkanı, Ayla Ficken Hong Kong***8217;da Kuzey Asya, Avrasya ve Ortadoğu Grubu Pazarlama Direktörüğü olarak görev yapıyor.

1997***8217;de Philip Morris***8217;in Türkiye ve Körfez ülkeleri operasyonlarının başına ise Turhan Talu geçti. Türkiye ve 15 ülkedeki şirket faaliyetlerini yürüten Talu, halen Philsa Murahhas Azalığı***8217;nı yürütüyor. Başarılı Türk yöneticilerinden bir diğeri ise Faruk Akosman. Akosman, Kargo devi DHL***8217;nin Gelişmekte Olan Ülkeler Pazarlama Müdürlüğü***8217;nü yapıyor. Akosman, 99 ülkeden sorumlu bulunuyor.

Uluslararası Pfizer***8217;de ise kilit noktalarda 18 Türk görev yapıyor. 150 ülkede faaliyet gösteren dünyanın en büyük şirketlerinden Unilever***8217;in üst yönetiminde ise 27 Türk görev alıyor.

Tüm dünyaya yönetici transfer eden Unilever Türkiye***8217;nin Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Karaca, (yanda) Türk yöneticilerinin tercih edilmesini ise, ***8220;Kriz ortamında, problemlerle yetiştiğimiz için çıkabilecek ani şeylere çok iyi çözümler üretebiliyoruz ve başarılı oluyoruz. Krizde yaşamanın ve eğitim almanın yurtdışında çok büyük faydası olduğunu düşünüyorum***8221; diyerek açıkladı.

YÖNETİCİ GÖNDERİN TALEBİ

Yurtdışından kendilerine ***8216;daha fazla destek olun, bize daha fazla yönetici gönderin***8217; diye istekler geldiğini kaydeden Karaca şöyle devam etti: ***8220;Unilever bünyesinde yurtdışında çalışan 27 Türk yönetici sayısını 40***8217;e çıkarabiliriz. Her ülkede bir Türk olsun istiyoruz

BAŞKANLAR TÜRKİYE'DE YETİŞECEK

Unilever Afrika, Ortadoğu ve Türkiye Grubu Başkanı Diego Bevilacqua***8217;nın kendisine, yurtdışındaki Unilever***8217;lerin başına gececek yöneticilerin gelip Türkiye***8217;de yetişmesini istediğini söyleyen Karaca, ***8220;Bevilacqua, ***8216;Siz yurtdışına gelmeyin, biz başkan adaylarımızı size gönderelim, siz yetiştirin***8217; dedi. Ben de ***8216;Memnuniyetle***8217; dedim. Bundan sonra Unilever ülkesinde en üst kademeye geçecek, ülke başkan adaylarını buraya gönderecek. Türkiye***8217;de yetiştikten sonra başkan olacak. Önümüzdeki aylarda bu transferler başlayacak. Özellikle Afrika ve Asya ülkelerinden olabilir***8221; dedi

</font>

kaynak:turkboard.us