User Tag List

10 sonuçtan 1 ile 10 arası
Şu an Kitaplar,Dergiler, E-Book,Birim Fiyatlar, Kullanım Klavuzları kategorisindeki AKTİF/REAKTİF GÜÇ ORANLARINDA DEĞİŞİKLİK isimli konuyu okuyorsunuz.
    Forum Yöneticisi hunca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    722
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba arkadaslar,

9 Ocak 2007 resmi gazetede yayımlanan reaktif/aktif güç oranları 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren %20, Kapasitif/aktif güç oranları %15 olarak belirlenmiştir. Ayrıca yeni yönetmelikle beraber Harmoniklere de bir takım sınırlamalar getirilmiştir.
    </font>

Benzer Konular
    REAKTİF GÜÇ KOMPANZASYONU
    REAKTİF GÜÇ KOMPANZASYONU Bilindiği üzere,2008 yılı başından itibaren,kompanzasyon- da uygulanan limitler,uygulanması çok zor olan (0.20) sınırlara çekilecektir.Çalışma...
    AKTİF PARATONER ŞARTNAMESİ
    AKTİF PARATONER ŞARTNAMESİ 1. Aktif Paratonerlerin çalışma sistemi erken akış uyarımlı, çok yüksek deşarj akımına dayanıklı, basınçlı hava sirküle edecek şekilde...

Sönmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    44
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Bilgilendirme için teşekkür ediyorum. Yönetmeliğin ilgili maddesinin uygulanmasına 01.01.2008 tarihinde başlanacaktır.

Saygılar.

Teknikadam_41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    96
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ARKADAŞLAR YÖNETMELİKTEKİ DEĞİŞİKLİKLE HEDEFLENEN ENERJİ KALİTESİNİN ARTTIRILMASI VE ENDÜKTİF YÜKLERDEN DOĞAN KAYIP ENERJİNİN MİNİMUMA İNDİRGENMESİDİR.YAPILAN DÜZENLEMEYLE HARMONİK DİSTORSİYONLARIN ARTACAĞI AŞİKARDIR BU NEDENLE HARMONİK FİLTRASYON ŞART OLACAKTIR. ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA BU ALANDAN ÇOK EKMEK YİYECEĞİMİZİN DELİLİDİR. SAYGILARIMLA...

redresor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    geçici madde ile bu oranlar 1.1.2008 den itibaren yürürlüğe girecektir. Ayrıca dağıtım şirketleri (TEDAŞ) için bu oran reaktif/aktif=%50 şeklinde uygulanacaktır. Anlıyacağınız TEDAŞ yine kayırıldı.

fahriacikgoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    28
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar Reaktif oranlarındaki değişiklik tüketicileri kapsamıyordu.Hatalı yorumlama var.Tedaş bağlı ortaklıklara yani Dağıtım A.Ş. lerine uyguladığı reaktif oranlarını indirecekti olmadı 2008 e ertelendi.Diyeceksiniz Dağıtım A.Ş. ler de tüketiciye yansıtacaktı olayı diye ama yönetmelik onu kapsamıyordu.Bu nedenle şehir şebekelerine O.G. den yapılması planlanan hatta kısmi ihalesi yapılan yerlerin ihaleleri bile iptal edildi.Bilginize sunulur

Teknikadam_41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    96
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    FAHRİAÇIKGÖZE VE DİĞER ARKADAŞLARA DUYURULUR ;</font>

fahriacikgoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    28
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sn teknikadam 41

10-02-2006 tarih 300 sayılı TEDAŞ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ nün Reaktif Enerjinin Kompanzasyonu konulu yazısında

X- 10/11/2004 tarih ve 25639 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Elektrik iletim sistemi arz güvenirliliği ve kalitesi yönetmeliğinin 11.nci maddesinde yer aldığı üzere reaktif enerji ile aktif enerji miktarları arasındaki oranların,bundan böyle her bir uzlaştırma periyodunda her bir ölçüm noktasında değerlendirileceği belirtilmektedir.

X- 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren;iletim sistemine doğrudan bağlı tüketiciler ve dağıtım lisansına sahip tüzel kişiler için,iletim sisteminin her bir ölçüm noktasında aylık çekilen endüktif reaktif enerjinin sistemden çekilen aylık aktif enerjiye oranı %25, aylık sisteme verilen kapasitif reaktif enerjinin sistemden çekilen aktif enerjiye oranı %15 olarak uygulanır.

X- TEİAŞ ile Dağıtım şirketlerimizin her bir uzlaştırma (aylık faturalama) periyodunda her bir (TM bazında) bağlantı noktası için uygulamaya girecek olan oranlar dikkate alınarak gerekli tedbirlerin alınması ..............

X- Dağıtım Şirketlerimiz ile bağlantı anlaşması yapmış olan mevcut kullanıcılarımızında bu konuda yazılı olarak uyarılması .....................

X- Gerekli ölçümlerin yapılması,Sistemde olup devrede olmayan (arızalı-irtibatı ke***) Şönt kapasitörlerin çalışır hale getirilmesi,ihtiyaç duyulan kapasitör miktarının tesbit edilerek alımının yapılıp sisteme dahil edilmesi..........

KONUNUN ASLI DAĞITIM A.Ş. LERİN TEİAŞ İLE OLAN ENERJİ ALIM NOKTALARINDAKİ (Total - il geneli %33 Endüktif,%20 kapasitif) ORANLARIN ,TM BAZINA HATTA AYNI TM.DEKİ ÖLÇÜM NOKTASI BAZINA İNDİRGENMESİYDİ.

Bu konu hatalı ve acele yorumlanarak bazı dağıtım şirketlerince tüketiciler düzeyine indirgenmiş. Hatta kompanzasyon sistemlerinin tadilatı ile ilgili duyurular yapılmıştır.Nasıl olsa Dağıtım A.Ş. ler bu konuyu tüketicilere yansıtırlar düşüncesi ile , Piyasa olayı olumlu algıladığı için aslı araştırılmadı.

09/01/2007 TARİHLİ DEĞİŞİKLİK SONRASI YUKARIDAKİ YAZI İÇERİĞİ DOĞRUDUR. BİLGİLERİNİZE SUNULUR.

tolgacoskun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu konu ile ilgili 01.01.2009 itibariyle endüktif reaktif-aktif oranının %15 , kapasitif reaktif-aktif oranının %10 olarak belirlendiğine dair yeni bir tebliğ yayınlandığını duydum bununla ilgili bilgisi olan yada elinde bu tebliği olan arkadaşımız var mı acaba

COSKUNEMRE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    31
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    09.01.2007tarih ve26398 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Elektrik piyasası müşteri hizmetleri yönetmeliğinin 16.maddesinde yapılan değişiklilik
    İlgili yönetmeliklerde yapılan değişiklik gereği mesken abonelerin dışında kalan aboneler.
    01-01-2007 Tarihinden itibaren
    Bağlantı Gücü 9kW ın( 9kW Hariç)üzerinde olan müşteriler;Çektiklleri aktif enerji miktarının %33 nü aşan şekilde endüktif reaktif enerji vermeleri halinde reaktif enerji tüketim bedeli ödemekle yükümlüdür.
    01-01-2008 Tarihinden itibaren ise ;Bağlantı gücü 50kW in altında olanlar çektikleri aktif enerji miktarının %33nü aşan şekilde endüktif reaktif enerji tüketmeleri veya aktif enerji miktarını %20 sini aşan şekilde Kapasitif reaktif enerji tüketmeleri halinde reaktif enerji tüketim bedeli ödemekle yükümlüdür.
    Bağlantı Gücü 50kW(50kW hariç) üstünde olanlar müşteriler ise ;çektikleri aktif enerji miktarını %20sini aşan şekilde endüktif reaktif enerji tüketmeleri veya aktif enerji miktarını %15 ni aşan şekilde sisteme kapasitif reaktif enerji vermeleri halinde ,reaktif enerji tüketim bedeli ödemekle yükümlüdür.

Paylaşmak istetim saygılarımla.

tolgacoskun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    teşekkür ederim

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler