User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
13 sonuçtan 1 ile 10 arası
Şu an Üniversiteler kategorisindeki kendini geliştirmek isimli konuyu okuyorsunuz.
    mkorkmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    10
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar hepinize merhabalar ben şu an elektrik-elektronik mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim.siz tecrübeli büyüklerimden öğrendiğim kadarıyla bir insanın kendisini geliştirmesi çok önemli.bende bu bağlamda sizlerin tecrübelerinizden yararlanıp bu konuda bişeyler yapmak istiyorum kendim açısından.sizce kendimi geliştirmek için neler yapmalıyım?iyi bi dil mi herhangi bir konuda uzmanlaşmakmı...vb.?şimdiden öneri ve yardımlarınız için tşkler.böyle bu konu öncceden açılmışsa özür

Forum Yöneticisi hunca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    722
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Saygideğer Arkadaşim
    Bu Konu Forumda Aşağida şimdi Vereceğim Adreste Tartişilmişti.. Bir Bakarsaniz Eğer Size Bir Açidan Faydali Olabilir

Saygilar

Konular
    10
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    öncelikle teşekkür ederim uyarınız için.o konuyu okumuştum ben konuyu biraz dahada açmak açısından bu başlığı açtım.yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Konular
    10
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    siz tecrübeli büyüklerimden yardım istedim kendimi üniversitede nasıl geliştirebilirim diye ama gördüğüm kadarıyla hiç kimse yardım etmek istemiyor.ben beklerdimki "ben şu zorluğu yaşadım sende yaşamamak için şimdiden şöyle yapki rahat edesin" diye ama maalesef pek bi yardım göremiyorum. [img]smileys/smiley19.gif[/img]

Sönmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    44
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Selam,

7 yıl önce mezun olduğum günden beri elektrik mühendisliği işinde çalışıyorum. Tecrübeli sayılmam ama sana arkadaşlarımdan örnekler verebilirim. Kendi tespitlerim maddeler halinde şöyle;

1-)Okulda iken staj yaptığı yerde iyi birşeyler yapmaya çalışarak kendini gösteren arkadaşlarım okul biter bitmez söz konusu yerlerde yönetici pozisyonlarında göreve başladı.

2-) Hem okuyup hem de okul parasını çıkartmak için boş zamanlarından fedakarlık edip elektrik işleri ile ilgilenen arkadaşlarım şu anda teknik bilgi yönünden çok ilerideler.

3-) Okulda dersi en ön sıradan izleyen ve çok ders çelşıtıkları için notları hep yüksek olan arkadaşlarımız bizi hüsrana uğrattılar. Çünkü okulda başarılı olmakla iş hayatında başarılı olmak arasında dağlar kadar fark varmış.

Bu tür arkadaşlarımız ya asistan oldular yada mesleğimizle alakası dahi olmayan herhangi bir işe girip yüksek lisansla falan vakit geçirdiler.

4-) Bazıları baba parası ile dükkan açıp oturdu. Elemanlarının çizdiği projeye imza atmayı ve nasıl daha rahat para kazanılır öğrendiler. Bunların teknik konularla ilgili bilgisi pek olmaz. Ama teknik bilgisini elindeki yetişmiş teknik elemanlar sayesinde geliştirenleri de var.

5-) Okuldan mezun olduktan sonra kendini havada kapılacak sanıp da kendini yerde bulan arkadaşlarım da var. Bunlar hiç bir işi beğenip çalışmadılar. Hayallerindeki işe sadece diplomalarıyla girebileceklerini sandılar. Böyleleri 7 yıldır hala işsiz.

6-) Şimdi kendimden örnek vereceğim. Bayan olmam nedeni ile okul bitince bulabildiğim ilk iş proje ve pano planı çizim işi oldu. Haftada 5 TL'ye (5 Milyon Eski Türk Lirası) çalıştım. Bu işten proje çizimi haricinde de çok şey öğrendim. Çünkü işi bilenler işi sana öğretip üzerindeki yükü hafifletmek istiyor. Burada 6 ay çalışmak bana yetti. Tavsiye ederim. Üç kuruşa köle gibi çalışmak pahasına da olsa birşeyler öğreneceksen git çalış derim.
    Sonra hem diplomam olması hem de bilgim arttığı için ücreti oldukça iyi bir işe girdim. Sonra bayan olduğum için (doğum izni verdikleri için özel şirkete işten çıkarırlar) memurluğu seçtim. Maaşım eskiye oranla az ama memnunum.

Sana özetle şunu söyleyeceğim. Emek olmadan yemek olmaz. Şimdiden sana birşeyler öğretilebilecek bir işe gir (Mesela boş zamanlarında rahat çalışabileceğin AG-OG proje çizimi, asansör bakımı). Çok zor olur çalışıp okumak ama hayatı tanırsın. Okul bitince de çok rahat edersin. Diğerlerinden bir adım önde olursun.

Teknikadam_41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    96
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    [img]smileys/smiley32.gif[/img]

iai77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gerek bu konu altındaki mesajlar, gerekse hunca'nın link verdiği konudaki mesajlar, halen okumakta olan kişiler için çok aydınlatıcı.
    1. Elektrik mi elektronik mi konusuna karar vermek.
    (Ki bence elektrik okumak mevcut yönetmeliklere göre daha uygun görünüyor ama kimse şu an geleceği net göremiyor)
    2. Tecrube edinmek.

Keşke ben de okurken internet üzerinden forumları takip etseydim.

Bir ekleme de ben yapayım.

3.Yabancı dil.

Eğer elektronik üzerine çalışacaksan, olmazsa olmaz.

Eğer elektrik üzerine çalışacaksan iki seçeneğin var.

Devamlı TEDAŞ, TEİAŞ'a proje yapacaksan, sadece Türkiye'deki şantiyelerde çalışacaksan veya devlet memuru olacaksan yabancı dil olmadan da olur bence. (Yine de, bilenler bir şekilde önüne geçebilir)

Ama yurtiçi-dışı detay gerektiren (otel, alışveriş merkezi, üniversite, fabrika, havaalanı, metro vs...) projeler yapacaksan, yurtdışı şantiyelere gideceksen yabancı dil şart.

Sonuçta şimdiden hayat karşına ne çıkaracak tahmin edemeyeceğin için önceliğin yabancı dil olmalı.

Teknik bilgi, tecrube nasılsa edinilir. Teknik bilgiyi sana aktaracak insanlar olacaktır, ama iş hayatında sana kimse dil öğretemez. Ayrıca teknik bilgiyi elde etme şansın yabancı dil biliyorsan artar.

Yabancı dilden kastım,

İngilizce,
    Almanca,
    Rusca,
    Fransızca.

(En azından benim iş hayatında öncelik sırasına göre karşılaştığım diller bunlar)

Sönmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    44
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Doğru. Tecrübe nasılsa edinilir. Yabancı dil de çok önemli. Elimizde mesleğimizle ilgili yararlı Türkçe kaynak kitap pek yok mesela. Ama İngilizce, Almanca ve İspanyolca olarak yazılmış faydalı kaynaklar var. Ülkemizde bu kaynakları kullanıp da kitap yazan yazdığı kitabı kendi el emeğiymiş gibi pazarlayan meslektaşlarımız da var.

Eğer yabancı dilin varsa bu kaynaklardan faydalanma imkanın da var. Ayrıca yabancı ülkelerde de bizim elektrikforum gibi paylaşım forumları var.

Küçükken öğrendiysen asla unutmuyorsun yabancı dili. Ama sonradan öğrendiysen ve üniversitede yabancı dil hazırlık okuyacaksan tavsiyem hazırlık sınıfında kalıp iki sene okuman. Bununla beraber bol bol da yabancı kitap, dergi okuman. Yabancı TV kanallarını takip etmen. Eğer hazırlık sınıfı şansın da yoksa ve paran da çoksa en az bir/iki yıllığına yabancı öğretmenlerin ders verdiği bir kursa yazılman.

Eskiden çalıştığım fabrikada Alman mühendisler vardı. Yabancıların dökümanları, eğitimleri ve (ilginçtir) insanlıkları bizden daha üstün ne yazık ki.

Aklıma gelmişken yabancı dil öğrenmek için yada çalışmak için ABD, Almanya, İngiltere ve Kanada'ya giden bir kaç arkadaştan duyduğum kadarıyla yeni mezun mühendisleri en kötü işlerde stajyer gibi çalıştırıyorlarmış. Arap ülkeleri ve Rusya'ya gidenler dışında memnun olanını görmedim. Ama oralarda da savaş var.

Yabancı dil öğren ama burada kal. Türkiye'de kalıp lisanını kullanarak da özel şirketlerde çok iyi işler bulabilirsin. Eğer memur olursan 100 TL'ye Ankara'da KPDS sınavına girip 5 yıllığına aylık maaşına ek olarak yabancı dil tazminatı alırısın ama o da 25 TL.[img]smileys/smiley5.gif[/img]

Saygılar.

Teknikadam_41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    96
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1988 YILINDA ELEKTRİK MESLEĞİNE İLK ADIMIMI ATTIM(ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ) TEKNİK LİSEYE GEÇTİM 4 SENE OKUDUM, 4 SENEDE ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ, MÜHENDİS OLDUKTAN BUYANADA 10 YILDIR PİYASADAYIM. İAİ77'NİN TEKNİK BİLGİ VE TECRÜBE NASIL OLSA EDİNİLİR LAFINA KESİNLİKLE KATILMIYORUM TEKNİK TERCÜME, OKUDUĞUMU ANLAYABİLECEK KADAR YABANCI DİLİM VAR BUDA BANA BUGÜNÜME KADAR YETTİ ENGEL OLMADI ŞANTİYE SEKTÖRÜNDE OLDUĞUM İÇİN, ÇALIŞTIĞIN SEKTÖRE GÖRE DURUM DEĞİŞİR. SAYGILAR...

Konular
    10
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    teşekkür ediyorum verdiğiniz-vereceğiniz bilgiler için inşallah bu bilgiler ben ve benim gibi bişeyler yapmak isteyen bütün herkes için faydalı olur ve olumlu yönde katkı sağlar.siz büyüklerimizin karşılaştığı sorunları öğrenerek bizde kendimizi ona göre hazırlamaya çalışacağız inşallah.yardım ve paylaşımlarınız için çok teşekkürler.
    [img]smileys/smiley32.gif[/img] [img]smileys/smiley32.gif[/img] [img]smileys/smiley32.gif[/img] [img]smileys/smiley32.gif[/img] [img]smileys/smiley32.gif[/img] [img]smileys/smiley32.gif[/img] [img]smileys/smiley32.gif[/img] [img]smileys/smiley32.gif[/img]

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler