Kız öğrencilerin merkezi sistemle yapılan sınavlara "başı açık" olarak katılma koşulu taslaktan çıkarıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), kız öğrencilerin merkezi sistemle yapılan sınavlara "başı açık" olarak katılma koşulunu kaldırmaya hazırlanıyor. Bakanlık, Merkezi Sistem Sınav Yönergesi'ni yeniden düzenlemek için harekete geçti. Bakanlıkta hazırlanan taslakta adayların, "Temiz, düzenli ve aşırılığa kaçmayan kıyafetle sınava girmeleri" istenirken, "baş açık" ifadesi çıkarıldı.

MEB, Şubat 2002 tarihli Tebliğler Dergisi'nde yayımlanan Merkezi Sistem Sınav Yönergesi'nde değişikliğe hazırlanıyor. Yeni yönerge taslağıyla yeniden esasları düzenlenecek sınavlar şöyle:

Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS)
Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı
Açıköğretim Okulları Sınavı
Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı
Resmi ve özel kuruluşlarla imzalanan protokollere göre yapılan seçme, yerleştirme, atama, görevde yükselme, unvan değişikliği ve benzeri merkezi sınavlar.
Taslakta, mevcut düzenlemede bulunan "baş açık" ifadesine yer verilmemesi dikkat çekti. Mevcut yönergede, "Okul müdürü ve iki müdür yardımcısından oluşan bina sınav komisyonunun görevleri" sayılırken kullanılan, "Örgün ilk ve ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören adayların merkezi sistem sınavlarına baş açık, temiz, düzenli ve aşırılığa kaçmayan bir kıyafetle girmelerini sağlamak" ifadesi, taslağa farklı yansıdı.
Taslak metinde "baş açık" ifadesine yer verilmedi. Taslakta, sınav görevlilerinin ise mevzuata uygun kılık ve kıyafetle görevlerine gelmesi gerektiği belirtildi.

'Yeniden düzenlenebilir'

"Baş açık" ifadesinin yönergeden çıkartılmasına rağmen öğrencilerin türbanla sınava giremeyeceğini belirten MEB yetkilileri, "Bu ifadenin olmamasıyla boşluk oluştuğu düşünülürse, bakanlık mevzuatı çerçevesinde yeni bir düzenleme yapılabilir" dedi.
Yetkililer yeni düzenlemeye mevzuata bakıldıktan sonra karar verilebileceğini kaydetti