User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
25 sonuçtan 1 ile 10 arası
Şu an Yüksek Gerilim kategorisindeki YG hatları neden vızıldar??? isimli konuyu okuyorsunuz.
    Forum Yöneticisi hunca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    722
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Yüksek Gerilim Hatları Neden Vızıldar?

Yüksek gerilim taşıyan elektrik telleri devamlı bir vızıldama sesi çıkarırlar. Bunun sebebi
    nedir sizce? Pekala söylüyorum: Bunun sebebi sadece manyetik kuvvettir başka bir şey değil.
    Şimdi diyebilirsiniz ki "-Kim koydu mıknatısı direğe?!". Ben de derim ki sadece mıknatıs
    manyetik kuvvet üretmez; üzerinden akım geçen herhangi bir tel de manyetik alan oluşturabilir...

Bu meseleyi açıklamak için sadece üstte belirtilen olay yetmez; bunun yanında bir kaç kanununu
    da açıklamak gerek girizgah olarak:

1- Bir telden elektrik akımı geçerse bu tel etrafında dairesel bir manyetik alan oluşturur.

2- Üstünden elektrik akımı geçen bir tel bir manyetik alana maruz bırakılırsa tele manyetik bir
    kuvvet etki eder.

3- Yüksek gerilim hatları 20-30,000 Volt arası bir enerji taşıyabilir.

4- Şehir şebekelerimizde kullandığımız akım alternatif yani değişken akımdır.

5- Bir cismin üstüne değişken bir kuvvet etki ediyorsa o cisim salınım yapar.

İşte bu beş fiziksel gerçek birleşip Voltran'ı oluşturarak (benim çocukluğumun favori çizgi
    filmi idi. 5 robot aslan birleşip büyük bir robot oluşturuyordu!. Oradan kinaye işte...)
    meseleyi açıklamamız için gerekli fiziksel background'u sağlayacaklar.

Yüksek gerilim hatları bildiğiniz gibi üstünden akım geçen 3 telden oluşur. İşte bu teller birbirlerinin üstünde manyetik alan oluştururlar (1. kanun). 2. Kanuna göre de bu manyetik alanlar tellere manyetik bir kuvvetin etki etmesine sebep olur. Geçen akım
    alternatif yani değişken olduğundan (4. kanun) bu kuvvet de akımla beraber devamlı değişir. 5.
    Kanunumuza göre de bu değişken kuvvet tellerin bir salınım yapmasına sebep olur. İşte bizim
    duyduğumuz vızıltı tellerin salınımından gelen vızıltıdır.

Peki şehir içindeki elektrik telleri niye böyle vızıldamaz derseniz, o zaman 3. kanun işin
    içine girer. Şehirdeki hatlarda 220 veya 380 volt'luk bir enerji vardır. Tabii bu yüzden oluşan
    kuvvet azdır ve teli sallamaya yetmez. Bu yüzden de bu vızıltı sesi şehir içindeki kablolardan
    duyulmaz.

ALINTIDIREdited by: hunca

Benzer Konular
    Neden Statİk Anahtarlamali Kompanzasyon
    Neden Statİk Anahtarlamali Kompanzasyon
    enerji nakil hatları proje
    enerji nakil hatları proje arkadaşlar ENH konusunda nasıl çizileceğinden nelere dikkat etmem gerekli ve nasıl kolay bir sekilde çizebilirim yardımcı olursanız sevinirim kaynak...
    KOMPANZASYON NEDEN GEREKLİDİR?
    KOMPANZASYON NEDEN GEREKLİDİR? Elektrik enerjisinin, santralden en küçük alıcıya kadar dağıtımında en az kayıpla taşınması gerekmektedir. Günümüzde, teknolojinin gelişmesi ile her...
    Sekreterimi neden kovdum
    Sekreterimi neden kovdum

coldyd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bahsettiğiniz vızıltı sesleri orta gerilim hatlarında (genellikle 34.5 kV) kablonun izalatörle bağlantı noktasında oluşan arktan kaynaklanan sestir.Yüksek gerilim (154 kV) hatlarında o tür seslere azda olsa rastlanabilir.Direkler yüksek olduğu için pekde duyulmaz.Sadece nemli havalarda tellerde vızırtı sesleri ile mora yakın renkte ışık (korona olayı) görülebilir.

denizhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yüksek gerilim hatları üstünden akım geçen 2 telden oluşur demişsiniz ama (şekli göremiyorum) OG ve YG hatları 3 iletkenden oluşur(R-S-T) uyarmak istedim ayrıca paylaşımınız için teşekkür ediyorum

umitsaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    25
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar yanlış hatırlamıyorsam YG havai hatlarda DERİ OLAYI diye bir şey vardı. Akım telin her noktasından homojen bir şekilde gitmiyordu. Telin dış yüzeyine yakın bir yerden gitmekteydi. Hatta tecrübeli elektrik mühendisleri ve hocalarımız gece bunun bir ışıma şeklinde göründüğünü söylemişlerdi. Tabbi konu manyetik alan

active8 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    deriolayı dediğin olay doğrudur ve literatürde skin effect olarak geçer. Bu olaydan yararlanıp ortası boş olupta içinden soğutma gazı geçen iletkenler üretilmiştir. İletkenin dış yüzeyinden akım akar.
    ses olayı ise ark tan kaynaklanan seslerdir. ve çok ses yapan yg ve og hatlarından kısa zamanda o noktalarda arızalar meydana gelir.

serkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

ozgurkaplan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu söylediğiniz sadece bağlantı noktalarında değil, hatların üzerinde de olur.Bunun sebebi de teldeki yüksek gerilimin etrafındaki havayı iyonlaştırmasıdır diye biliyorum

Sönmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    44
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Teşekkürler

tekniklise89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    6
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ewt bende huncaya katılıyorum biraz düşündüm de aklıma başak bişe geldi aslında kablo etrafında oluşan manyetik alan kabloyu merkezine alacak şekilde kablonun etrafında döner ve havanın direncine carparak manyetik alan sarsılma yapar ve merkezindeki kabloda sarsılır die düşündüm dogru demek yanlış olur sadece manyetik alan prensibi

harmonik22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    deri olayı yüksek frekanslarda söz konusu olur.50 hz de deri olayı pek etkili olmaz.
    Not:elektrik tesisleri hocamızdan alıntıdır

Sayfa 1/3 123 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler