Elektrik fiyatlarına gelen zamdan sonra vatandaş buradan da tasarruf etmenin yöntemini arıyor. İki cep telefonu ve bir tableti şarj edelim derken yılda 210 lira elektrik şirketine ödeme yapıyoruz.

Ortalama bir evde 10'a yakın elektrikli alet bulunuyor. Buzdolabı ve yeni nesil televizyonlar evde en çok elektrik tüketen cihazlar olurken en düşük tüketim ise az kullanılan saç kurutma makinesi ve aspiratörde… Cep telefonu sadece şarj olurken yılda 50 lira elektrik tüketiyor. Yılda 12 cep telefonu faturasını GSM operatörüne öderken 13'üncü faturayı ise elektrik dağıtım şirketi tahsil ediyor. Eğer iki telefon ve bir tabletiniz varsa yılda 150 liradan fazla şarj için elektrik faturası ödüyorsunuz. Bunun yüzde 40'ı yani 60 lirasını da dağıtım bedeli ve vergi olarak sizden tahsil ediyor.

YÜZDE 40 DAĞITIM VE VERGİ

Yıl boyu fişten çıkmayan buzdolabının yıllık yalın tüketimi ise 332 liranın üzerine çıkıyor. Buzdolabını sırasıyla çamaşır makinesi ve elektrikli su ısıtıcısı takip ediyor. Piyasada 100 ila 150 liraya satılan bir su ısıtıcısını yıl boyu yünde 10 dakika kullanmanız durumunda 30 liranın üzerinde elektrik tüketiyor. Yine bu fiyatlar vergi ve dağıtım bedeli hariç hesaplandı. Aşağı yer alan tablodaki gibi bir tüketim alışkanlığınız var ise yılda 886 lira elektrik tüketimi için toplamda bin 250 lira cebinizden çıkıyor.

KAYNAK: SÖZCÜ