User Tag List

3 sonuçtan 1 ile 3 arası
Şu an İşletim Sistemleri kategorisindeki Vista***039;ya Geçmemek İçin 15 Neden Var! isimli konuyu okuyorsunuz.
    Forum Yöneticisi hunca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    722
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Vista'ya Geçmemek İçin 15 Neden Var!</font>

Windows Vista***8217;ya geçmek için 15 nedenden bahsetmiştik. Yazımızın devamında ise Windows Vista***8217;ya geçmemek için 15 nedeni sizlerle paylaşacağız. Ülkemizdeki bilgisayar kullanıcıları için Windows Vista, reklamlarda gösterildiği gibi hayatın sırrını taşıyan bir işletim sistemi mi değil mi, hep birlikte tartışalım. İşte, Vista***8217;ya muhalefet eden editörlerimizin ve bu görüşü destekleyen okurlarımızın ortak görüşleri.

1) Çok pahalı
    Windows XP Professional kullananları yeni Vista sürümleri içerisinden ancak Vista Ultimate keser. Ve bu işletim sisteminin fiyatı 400 Dolar. Bu rakam, yeni bir bilgisayar parasına denk geliyor. Herkesin bu ücreti ödeyebileceğinden şüphemiz var.

2) Her Program çalışmıyor
    Şu anda kullandığınız her yazılım, maalesef Windows Vista***8217;da çalışmıyor. Bunun için, yazılım firmalarının yamalarını beklemek zorunda kalacaksınız.

3) Sürücü desteği
    Windows Vista***8217;da her ne kadar sürücü derdi olmayacak deseler de bazı donanımların sürücüleri konusunda ciddi sıkıntılar var. En azından ülkemizde en çok kullanılan modemlerden Zoom***8217;un bu sorunu bir süre önce yaşadığı gerçeğini unutmamak gerekiyor. Üyelerimizden Undersel-2003'ün şikayetinde ise, en çok tercih edilen telefon markalarından biri olan Nokia'yı en güncel sürücüsüyle tanıtamamış olması ve bunun yanında kullandığı fotoğraf makinesi ve gamepadinide tanıtamadığını belirtmesi bizim için yeterli oldu.

4) Performansı yerlerde
    Windows sürümleri giderek hantallaşıyor. Kod satırları katlanarak artarken, aynı donanımda yeni sürümü çalıştırmak, neredeyse imkansız hale geliyor. Yani Windows 95, 11.2 milyon satır Program kodu içeriyorken, Windows Vista, 50 milyon satıra çıkmış durumda. Ayrıca yeni ara yüzü ve bu ara yüzüle birlikte gelen değişiklikler, ekran kartlarını ağlatacak cinsten. Bütün bunları şimdiden biliyor olmamızsa aşağıdaki maddenin doğmasına neden oluyor.

5) Pahalı donanımlar
    Windows Vista***8217;yı performanslı çalıştırmak için satın almanız gereken donanımlar, cep yakıyor. Çift çekirdekli bir işlemci, onu destekleyen ana kart, ekran kartı ve RAM derken, bu rakam en az 1000 Dolar***8217;ı buluyor.

6) Güvenlik ellere emanet
    Windows Vista***8217;nın en güvenli işletim sistemi olacağı söyleniyordu. Ancak çıkmasına günler kala hacker***8217;lar tarafından kırılması ve çıktığında da yasal olmayan kopyalarının sitelerde dolaşması, kullanıcıların aklında soru işareti bırakıyor.

7) Akıllı olmayan güvenlik
    Windows Vista kullanırken, bir yazılım kurmak istediğinizde sizi karşılayacak olan pencereler, her ne kadar sizin güvenliğiniz için hazırlansa da bu durum, zamanla işkence haline geliyor. Microsoft***8217;un kendi yazılımlarını kurmak istediğinizde bile ***8220;Emin misiniz? Tehlikeli olabilir!***8221; uyarısı alıyorsunuz.

8) Değişen arabirim
    Windows XP***8217;de alıştığınız arabirim, Vista***8217;da ciddi değişikliklere uğradığından dolayı uyum konusunda bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu sıkıntılar, zoraki olarak bir süre sonra yerini alışkanlığa bırakıyor. Ve yukarıda da belirttiğimiz gibi beraberinde donanımsal sıkıntılarda getiriyor.

9) Güçlü alternatifler
    Pardus, MAC OS X gibi işletim sistemleri, Windows Vista***8217;nın yaptıklarından daha fazlasını gerçekleştirebiliyorlar. Sadece pazarlama ve tanıtım konusunda yetersiz kalan bu işletim sistemleri, şu anda kullanılan donanımlarla da gayet başarılı çalışıyor. Pardus***8217;un ücretsiz olduğunu hatırlatalım.

10) Microsoft***8217;un yamalı imajı
    Zamanında mahkemeler tarafından resmen duyurulan tekelcilik gibi konuların yanı sıra güvenlik açıkları ve yüzlerce MB***8217;lık Service Pack***8217;ler gibi kurulması zorunlu olan yamaları ile kullanıcıları karşısına alan Microsoft, bu imajını hala düzeltemediğinden dolayı kullanıcılar, yeni de olsa bir Microsoft yazılımına güvenmek istemiyorlar. Hele hele açık kaynak kodun adımları büyüyorken.

11) Firewall
    Çift taraflı olsa da, ücretsiz firewall yazılımlarından bile kötü olan yeni güvenlik birimi de kullanıcıları zamanla zor duruma sokabilir. Mesela Windows Vista güvenlik duvarının ara yüzü ve konfigürasyon seçeneklerinin XP'ye Servis Paketi 2 ile gelen güvenlik duvarından hemen hemen hiçbir farkı bulunmuyor. Bu, Vista'dan daha değişik bir güvenlik duvarı bekleyenleri hayal kırıklığına uğratacak.
    Ayrıca Vista'nın güvenlik duvarı için genel ve özel profil seçenekleri sizlere ev ya da genel bir ağa bağlarken sadece bir profili seçmenize izin veriyor. Yani maalesef Vista'da sadece bağlantıyı ilk defa kurarken ev ağı ya da genel ağ seçeneğini seçebiliyorsunuz.
    Zaten sydney kökenli analist şirketi Hydrasight'ın yöneticisi, güvenlik uzmanı Micheal Warrilow'da tam güvenlik yaratan bir güvenlik duvarı yazılımının Microsoft'a zor geldiği inancında olduğunu dile getiriyor. Vista ancak güvenlik duvarını destekleyecek olan Windows Defender, yüksek koruma seçenekli Internet Explorer ve gelişmiş Windows update gibi Programların yardımlarıyla daha güvenli bir hal alabiliyor.

12) Geniş bant internet
    Windows Vista ile beraber gelen uygulamaların kullanması gereken internet bağlantısı da tıpkı donanım gibi güçlü olması gerekiyor. Aksi takdirde, bu araçlardan tam olarak istifade edilemiyor.

13) Yetersiz kaynak
    Windows Vista***8217;nın çıkmasına rağmen henüz piyasada bu işletim sistemini daha iyi kullanmak için kaynak bulunmuyor. Olan kaynaklar da yabancı dildeki Windows Vista kitapları.

14) Uzun süren kurulum
    Windows Vista kurmak istediğiniz zaman kendinize biraz zaman ayırmanız gerekiyor. Zira, kurulumun süresi, bilgisayarınızın performansına oranla biraz fazla zaman alıyor. Tahmini olarak 1-2 saat.

15 ) Yamalı Çoraplar
    Windows XP***8217;den sonra gelen yamalar Service Pack adı altında toplanmıştı ve an itibarı ile bu, yüzlerce MB***8217;lık dosyalar anlamına geliyor. Windows Vista***8217;nın da daha şimdiden çıkmaya başlayan yamaları, zamanla indirilmesi ve kurulması zor bir hale gelecek.
    </font></font>

ALINTIDIR